Okolica 2018-05-11T11:34:21+00:00
Mikołajki

Położenie miasteczka nad atrakcyjnymi jeziorami stworzyło tu żeglarską stolicę Polski. W Mikołajkach jest przystań Żeglugi Mazurskiej i około 2 tys. miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych.

Ryn

Ryn jest miasteczkiem położonym nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. W samym centrum znajduje się pokrzyżacki zamek, który został wzniesiony około 1377 r. Innym zabytkiem Rynu jest wiatrak typu holenderskiego z 2. poł. XIX w.

Giżycko

Giżycko jest nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Znajduje się tu Twierdza Boyen w niej muzeum, skrzydło krzyżackiego zamku z XV w., przebudowane w XVI w., most obrotowy na Kanale Łuczańskim – zabytek techniki z XIX w.

Święta Lipka

Znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.

Mrągowo

Miasto jest znane głównie z organizowanego od 1982 r. dorocznego Pikniku Country. Mrągowo jest również popularnym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym. Latem warto zobaczyć Mazurską noc kabaretową, Festiwal Kultury Kresowej, festiwal Belcanto.

Wilczy Szaniec

W latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR.

Wojnowo

Wieś założona na prawie dziedziczenia w 1832 r. przez rosyjskich starowierów. Znajduje się tu Cerkiew drewniana z lat 1921–1923, oraz Monaster staroobrzędowy wybudowany w 1847 r. nad jeziorem Duś, Neogotycka molenna wybudowana w latach 1923–1927

Kadzidłowo

Znajduje się tu Prywatny Park Dzikich Zwierząt, mający za zadanie chronić gatunki, którym grozi wymarcie. Są to między innymi jelenie syberyjskie, wilki, sarny, koniki polskie (będące potomkami wymarłych tarpanów), daniele, łosie, bobry oraz wiele gatunków ptactwa.

Popielno

Lokalizacja miejscowości i topografia półwyspu zadecydowały o utworzeniu w nim placówki naukowej PAN, która obecnie nosi nazwę Stacji Badawczej Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN.

Kosewo Górne

Miejscowość położona nad jeziorem Kuc. Znajduje się tu Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN, która na powierzchni 330 ha prowadzi hodowlę jeleni, danieli, łosi, muflonów, koników polskich oraz koni Przewalskiego

Krutyń

Wieś powstała około 1500 jako osada myśliwska przy drewnianym zameczku wielkiego mistrza krzyżackiego. Nazwa „Krutyń” pochodzi od rzeki Krutynia, która słynie ze spływów kajakowych oraz z przejażdżek tradycyjnymi łodziami „pychówkami” po najpiękniejszym odcinku rzeki.

Galindia

Kraina historycznego plemienia położona na półwyspie u ujścia najpiękniejszej rzeki Mazur Krutyni do Wielkich Jezior. Atrakcyjne i wesołe liczne imprezy, eventy i warsztaty survivalowe utrzymane w konwencji historycznej włączają wszystkich do atrakcyjnej zabawy.